Clash Of Clans Online

Savunma binaları

Klanlar Çatışması olarak Türkçeye çevrilebilen Clash of Clans, ülkemizde de her yaştan bir çok oyuncunun tercihidir. Bu zevkli strateji oyununda Savunma Binaları ile ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

xtopu: Oyunun en yüksek menziline sahiptir. İksir ile doldurularak çalışır. Yer hedeflerinde 14, hem yer hem de hava hedeflerine ayarlandığında ise 11 kare menzili bulunur. x-yayını, sürekli dolu tutmak ve yayları düzgün yerleştirmek önemlidir. Yalnızca yer ya da okun yönünü havaya kaldırarak hem yer hem de hava saldırısı için okları düzenli yerleştirmek avantaj sağlayacaktır. Özellikle savunma çizgisinde x-yaylarına ihtiyacınız var.

Okçu kulesi: Menzilleri çok uzun olan okçu kuleleri, hem yer hem de hava saldırılarına karşı savunma yapar. Her oyuncunun mutlaka sahip olması gerekir. Köyünüzün dış bölümüne, çeperine yerleştirmeniz avantaj sağlar. Üzerinde bulunan okçuları arttırmak için okçu kulesinin seviyesini arttırmanız gerekmektedir. Seviyesi yükselen binaların hasar ve güç oranlarıda artmaktadır.

Havan: Havan topu, oyunun en güçlü savunma birimlerindendir. 5 saniyede bir ateş edebilir. Grup halinde yapılan bir düşman askeri saldırısı tek bir vuruş ile püskürtülebilir. Barbarlar, okçular ve gobinler'in saldırılarında ölümcül bir silahtır. Ancak, hedefine ulaşması zaman aldığından rakip oyuncunun hızlı davranması ile havan topundan kaçış yaşanabilir. Havan topları düşman hava birliklerine ise saldırı yapamazlar. Genellikle köyün merkezine yerleştirilirler.

Hava savunması: Hava savunma birimi oluşturma oyuncu için son derece önemlidir. Oyunda seviyeler ilerledikçe düşmanın hava saldırıları ve çeşitliliği artar. Bu nedenle, hava savunmasını, köy binasının için verdiği en üst seviyede tutmak oyuncuya önemli avantaj sağlayacaktır. Hava savunması, saniye başına çok fazla hasar veren güçlü bir savunma binasıdır. Her seferinde yalnızca 1 düşman hava silahına nişan alıp, ateş edebilirsiniz. Yer birliklerine ateş edemezsiniz.

Sihirbaz Kulesi: Sihirbaz Kuleleri, güçlü alan etkileri ile rakibinizin hem hava hem de yerden gerçekleştirdiği saldırılara karşı ateş ederek, yanıt verirler. Menzili kısadır ancak, her düşmana saldırabilme özelliği vardır. Havan topu gibi kör noktası olmadığından daha avantajlıdır. Havan topları ile birlikte kullanılarak, güvenli bir savunma hattı oluşturabilirsiniz. Sihirbaz kulesinin yerini değiştirdiğinizde, üzerindeki sihirbaz kaybolacak, yükselttiğinizde ise yükseltme bitene kadar işlev görmeyecektir.

Gizli Tesla: Hem yer hem de hava birimlerini vuran gizli Tesla'lar, düşman 6 kareye kadar yaklaşana kadar görünmezdir. Gizli Tesla kullanan oyuncular, Gizli Tesla'ların yükseltmelerini zamanında yapmaya dikkat etmelidir. Bu sayede, düşmanın çoklu Pekka saldırıları atlatılabilir. Gizli Tessa'lar pekkalar için diğer tüm savunma binalarından daha fazla hasar verirler.

Cehennem kulesi: Yanan alev püskürtür. Püskürtülen alevin, hedefte kaldığı süre ile birlikte hasar puanı da artar. Yerden ve havadan gelen tüm hedeflere yönelik olarak kullanılabilir. Kullanmak için kara iksir yüklemek zorundasınız. İksiri olmayan cehennem kulesi devre dışı kalır. En sağlam zırhları ile yakar. Tekli hedef modundayken, kalabalık haldeki okçuları bile rahatlıkla yok edebilirsiniz. Çoklu hedef modunda ise 5 hedefe atış yapabilirsiniz. Cehennem kulesinin çok sıcak olduğundan dolayı hasar verdiği askerlerin canını iksirler ile arttıramazsınız.

Duvarlar: Düşman saldırılarında köyün daha az hasar alması için gereklidir. Aralarında boşluk bırakmadan köyü çevrelemek mantıklıdır. Ejderha, dalkavuk, balon ve domuz binicisi duvarları aşabilirler. Hava saldırılarına karşı köyü koruyamazlar ama yerden gelen saldırılarda rakibi yavaşlatırlar. Bu arada, köy seviyesini yükseltme hakkı aldığınızda önce duvar seviyesini yükseltmek ardından köy seviyesini yükseltmek daha mantıklı olacaktır.

Tuzaklar: Tuzaklar oyunda en ucuz yapılardandır. Düşman üzerine gelip de aktif hale getirilmeden görünmezler. Aktif haline getirilen tuzak, bir sonraki saldırıda kullanılmak için yeniden silahlandırılmalıdır.