Clash Of Clans Online

Köy binası ve klan kalesi

Clash of Clans (Klanlar Çatışması), oyunu, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından oynanmaktadır. Türkiye'de de hayli popüler olan oyun, kendi köyünü kurma, saldırı stratejileri geliştirme, köyü korumak için savunma yapmayı hedefleyen gerçek zamanlı ve çok oyunculu online bir oyundur. Clash of Clans'ın en önemli figürleri olan köy binası ve klan kalesi ile ilgili bazı önemli bilgileri şöyle paylaşabiliriz:

Klan Kalesi: Oyuna başladığınızda, bir klan üyesi olmak ya da yeni bir klan kurmak gibi iki seçeneğiniz var. Ancak, tavsiye edilen belli bir tecrübe ve elde edene kadar mevcut klanlara üye olmak daha avantajlı olacaktır. Klan kurmak ya da klan üyesi olmak için ise öncelikle Klan Kalesi sahibi olmanız gerekiyor. Oyuna başladığınızda harabe bir klan kaleniz oluyor. Bu kaleyi onarmak zorundasınız. Klan kalesi onarmak 40 bin altına mal olacaktır. Klan kalesi tamir edildikten sonra dilediğiniz bir klana katılabilirsiniz.

Klan Kalesi Seviye Yükseltme: Klan kalenizin seviyesini altın kullanarak yükseltmeniz mümkün. Klan Kalesi geliştikçe kale içerisinde yer alabilecek askeri birimlerin sayısıda artacaktır. Buna orantılı olarak klan kalesinin hasar puanıda yükseleceğinden dolayı saldırganlar köyünüze girdiğinde klan kalenizi yıkabilemek için bir hayli çaba göstermek zorunda kalacaklardır. Klan Kalesi'nin seviyesi ne kadar yüksek olursa, köyünüz bir o kadar koruma altında demektir. Burada dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesi ise klan kalenize asker alabilmek için bir klan üyeliğinizin olması gerekmektedir. Herhangi bir klana giriş yaptığınızda sohbet bölümünün hemen yanında bir pencere içerisinde klan yazışmaları ve asker taleplerini görebileceksiniz. Eğer klan kalenizin dolmasını istiyorsanız kalenize tıklayıp asker iste seçeneğine basmanız yeterli olacaktır. Bu esnadan sonra klan üyeleriniz tarafından size askeri birimler gönderilebilir.

Köy Binası Seviye Yükseltme: oyunun en stratejik binasıdır. Oyundaki seviyeniz, köy binanız ile doğru orantılıdır. Oyun içindeki tüm öğeleri yükseltebilmek için köy binanızın yükselmesi gerekmektedir. Oyuna birinci seviye köy binası ile başlarsınız. Belli bir gelişimden sonra köy binanızın yükseltilmesi istenecektir. Binanızı yükseltmediğiniz taktirde oyundaki tüm savaşçılarınız, binalarınız da yükselmeyecektir. Burada önemli olan köyünüzdeki diğer bina, savaşçı, savunma kuleleri gibi öğeleri yükseltip, ondan sonra köy binanızı yükseltmeniz. Yine diğer öğelerin seviyelerini köy binanızın seviyesine yükseltip, ondan sonra köy binanızı bir üst seviyeye yükseltmektir. Hiç bir şeyi yükseltmeden direkt köy binanızı en üst seviyelere taşımaya çalışmak size avantaj sağlamayacaktır. Üstelik köy binanınızın seviyesi yükseldikce sizin savaşlardan alacağınız ganimet oranında buna orantılı olarak düşecektir.

Köy Binası Geliştirme: Köy binasının geliştirilmesi için öncelikle toplar, havanlar, okçu kuleleri, köy duvarları gibi unsurların geliştirilmesi size artı puan sağlayacaktır. Bunlar geliştikçe, köy binanızı geliştirmenize gereksim duyacaksınız çünkü ek yükseltmeler dolduğunda artık yükseltilemez hala gelecek ve köy binanınızı bir üst seviyeye taşımanız istenecektir. Köy binanız, savunma binaları, savaşçılar gibi diğer unsurlarla orantılı gelişmediği taktirde, daha güçlü düşmanların köyünüze saldırmasına olanak verirsiniz.